Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Human IL-6 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 5.2% |
| Intraassay CV | 3.4 |
| Gene Symbol | BSF-2,BSF2,CDF,HGF,HSF,IFN-beta-2,IFNB2,IL-6 |
| Total Assay Time | 3 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.92 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 1.56 to 100 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P05231 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-6 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Controls,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interferon-beta 2, B-cell stimulatory factor 2,HGF |
R&D Systems™ Human CTGF/CCN2 DuoSet ELISA
Human CTGF/CCN2 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human Calprotectin L1/S100-A8/A9 Complex ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | S100A8, S100A9 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 35 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 35 to 8,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 60B8Ag; AI323541; AW546964; B8Ag; BEE11; BEE22; Caga; Cagb; calgranulin A; calgranulin B; calgranulin-A; Calgranulin-B; calprotectin; calprotectin L1H subunit; Calprotectin L1L subunit; CFAG; CGLA; CGLB; Chemotactic cytokine CP-10; chemotactic S100 protein; CP-10; Cystic fibrosis antigen; EGK |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Calprotectin |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 6279, 6280 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Corticosterone Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Corticosterone Competitive ELISA Kit |
| Interassay CV | 7.9% |
| Intraassay CV | 5.2 |
| Total Assay Time | 1 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Fecal Extract 50 μL, Plasma 1 μL, Serum 1 μL, Supernatant 50 μL, Urine 2.5 μL |
| Assay Sensitivity | 18.6 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Inflammation |
| Assay Range | 78.125 to 10,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Fluorescence |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Corticosterone |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Fecal Extract,Plasma,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Urea Nitrogen (BUN) Colorimetric Detection Kit
Assay Urea Nitrogen (BUN) levels in Serum, Plasma, Urine, Saliva and Tissue Culture Media.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric Detection Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, other assay specific reagents, buffers, and lot-specific technical data sheet. Store at 2–8°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Gene ID (Entrez) | Non-Gene |
| Gene Symbol | Non-Gene |
| Target Kit Named | Urea Nitrogen (BUN) |
Invitrogen™ Human Endothelin-1 (ET-1) ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Endothelin-1 (ET-1) ELISA Kit |
| Interassay CV | 3.7% |
| Intraassay CV | 3.3 |
| Gene Symbol | EDN1 |
| Total Assay Time | 2 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 2.5 μL, Urine 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.579 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Cell Signaling |
| Assay Range | 0.781 to 100 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Fluorescence |
| Accession Number | P05305 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Endothelin 1 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers,Extraction Solution |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 1906 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Human TNF-alpha Quantikine ELISA Kit
Human TNF-alpha Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human NRF2 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | NFE2L2 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 14 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 14 to 10,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | AI194320; E4TF1-60; E4TF1A; HEBP1; NFE2L2; NF-E2-related factor 2; NFE2-related factor 2; NFT2; NRF2; NRF2A; nuclear factor erythroid 2-like 2; nuclear factor erythroid 2-related factor 2; nuclear factor erythroid-derived 2-like 2; nuclear factor, erythroid 2 like 2; nuclear factor, erythroid 2-like 2; nuclear factor, erythroid derived 2, like 2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Nrf2 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 4780 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Catalase Colorimetric Activity Kit
Assay Catalase Activity in Serum, Plasma, Cells, Tissues and Erythrocyte Lysates
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Assay Activity Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, detection reagent, assay buffer, substrate, and lot-specific technical data sheet. Store at 2–8°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Type | Catalase Colorimetric Activity Kit |
| Sample Type | Plasma,Serum |
| Target Kit Named | Catalase |
| Detection Method | Colorimetric |
Invitrogen™ Mouse NPPB/BNP ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 18158 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 9.38 pg/mL |
| Assay Range | 15.63 to 1000 pg/mL |
Invitrogen™ Myeloperoxidase (MPO) Colorimetric Activity Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human SARS-CoV-2 RBD ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 4.5 pg/mL |
| Assay Range | 6.14 to 1500 pg/mL |
Invitrogen™ Tissue Extraction Reagent I
Lysis buffer for total protein extraction from tissue samples
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human Testosterone Rapid ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Coated ELISA Kit |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10% |
| Total Assay Time | 1 hr 30 min |
| Assay Sensitivity | 0.24 ng/mL |
| Storage Requirements | Refer to product documentation for component specific storage temperature. |
| Assay Range | 0.63-40 ng/mL |
| Test Time | 15 min |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Testosterone |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, HRP Conjugate, Standard & Sample Diluent, HRP Conjugate Diluent, Wash Buffer, TMB Substrate, Stop Solution, Plate Sealer,Standard,HRP Conjugate,Standard & Sample Diluent,HRP Conjugate Diluent,Wash Buffer,TMB Substrate,Stop Solution,Plate Sealer |
| Gene Alias | Androderm; C19H28O2; Mertestate; Sustanon; Testoderm; TestosteronAndroderm; C19H28O2; Mertestate; Sustanon; Testoderm; Testosteron; |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Sample Type | Plasma,Saliva,Serum,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human ACE2 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 59272 |
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.025 ng/mL |
| Assay Range | 0.027 to 20 ng/mL |